Find Prizes

Search concepts
Selected filters

Springer Award for Best Paper

Beatriz Navas de Maya (Recipient), Rafet Emek Kurt (Recipient) & Ahmed Babaleye (Recipient), Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Member of the RSE Young Academy of Scotland

Eva Hevia (Recipient), 2013

Prize: Election to learned society

Outstanding Paper Award Winner. Emerald Literati Network Awards for Excellence.

Steven Buchanan (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Scottish Children's Book Award (shortlist)

Beatrice Colin (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Bolton Children's Fiction Award 2015 - shortlisted

Beatrice Colin (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Election to Board of Directors of the Gypsy Lore Society.

Colin Clark (Recipient), Feb 2010

Prize: Election to learned society

Strathclyde Teaching Excellence Award Nomination

Mark Post (Recipient), 17 May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Award Nomination

Mark Post (Recipient), 14 May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

The internationalisation of HRM through reverse transfer : two case studies of French multinationals in Scotland

Kathryn Thory (Recipient), Sep 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Chartered Institute of Building (CIOB) Best Paper Award

Jack Goulding (Recipient), Farzad Pour Rahimian Leilabadi (Recipient), Mohammed Arif (Recipient), Akintola Akintoye (Recipient) & Ihsan Faraj (Recipient), 15 Sep 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Best poster price - Photonex Glasgow 2019

Ralf Bauer (Recipient), 5 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Sigma-Aldrich Emerging Investigator Award

Eva Hevia (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

SULSA LEADERS Award

Kirsty Ross (Recipient), 8 May 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Paper 2015 Nomination

Philip Taylor (Recipient), 1 Jan 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

AXA Postdoctoral Fellowship

Marcin Zielinski (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Scottish Knowledge Exchange Awards: Multi–Party Collaboration Award

David McMillan (Recipient), Matthew Revie (Recipient), Stephen McArthur (Recipient), Tim Bedford (Recipient), Iraklis Lazakis (Recipient) & Alexander Day (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Paper in the Branding, Strategy and Research track .

Jennifer Brannon Barhorst (Recipient) & Alan Wilson (Recipient), 22 Mar 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

British Elections Studies Fellow (2009-2010).

Christopher Carman (Recipient), 2009

Prize: Fellowship awarded competitively

Teaching Excellence Award Nomination

Alan Wilson (Recipient), 1 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Medal Award

Georgina Zimbitas (Recipient), 12 Sep 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Award

Donald Gillies (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

RIBA Award for Shingle House, Dungeness

Alan Pert (Recipient), 1 Aug 2011

Prize: National/international honour

Best Qualitative Paper Prize, ACERE Conference

Sara Carter (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

2014 Person of the Year Award for outstanding contribution to the field of Structural Health Monitoring

Daniele Zonta (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Young Researcher Paper Award (SHMII-7)

Daniele Zonta (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Alan Taylor Lecturer (ECMI 2010, Wuppertal)

Sean McKee (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Institute of Physics (FInstP)

Alan Phelps (Recipient), 1993

Prize: Election to learned society

IEEE Power & Energy Society Technical Committee Prize Paper Award.

Stephen McArthur (Recipient), Jul 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

RAEng/EPSRC 5 year personal research fellowship

Amanda Wright (Recipient), 2007

Prize: Fellowship awarded competitively

Best paper prize BAM 'An exploration of Scenario planning and the heritage of Pierre Wack'

George Burt (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

2011 Highly Commended Award

Alan Wilson (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Winner Victoria & Albert Museum Furniture Galleries Contract, Aug 2010

Alan Pert (Recipient), Sep 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

RIBA Award and shortlisted for RIBA Stirling Prize

Alan Pert (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Brick Awards for Olympic games Electricity Substation

Alan Pert (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Appointed OBE for services to women entrepreneurs

Sara Carter (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Emerald Literati Network Outstanding Paper Award 2008

Sara Carter (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Co-organiser of the Regional Studies Association Cohesion Policy Research Network

Laura Polverari (Recipient), 2015

Prize: Election to learned society

Fellow, Regional Studies Association

Colin Mason (Recipient), Jan 2008

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellow, Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufacturers and Commerce

Colin Mason (Recipient), Jan 2008

Prize: Fellowship awarded competitively

Senior member

Heba Lakany (Recipient), 2006

Prize: Fellowship awarded competitively

Peking University, China - Eli Lilly Lectureship

Robert Mulvey (Recipient), 18 Sep 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Royal Society Wolfson Merit Award

Robert Mulvey (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Arfvedson Schlenk Award 2013

Robert Mulvey (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)