Find Prizes

Faculty of Engineering Excellence Scholarship (FEES) 2017

Amlan Basu (Recipient), 1 Mar 2017

Prize: Other distinction

File
engineering

Best Paper Award, ISBE Conference

Tobias Pret (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Entrepreneurship
Small business
Creative industries
Creativity

Best Paper Award, ISBE Conference

Tobias Pret (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Entrepreneurship
Small business
Creative industries
Entrepreneurs

UKNC Poster Prize

Elena Pascal (Recipient), Jan 2017

Prize: Other distinction

Nitrides

Winner Award of Abstract Competition (Engineering & Technology)

Jetsada ARNIN (Recipient), 10 Feb 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Chancellor's Scholarship

Amlan Basu (Recipient), 15 Mar 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Best Qualitative Paper Award, ACERE Conference

Tobias Pret (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Coast
Entrepreneurship research
Ideation
Creativity

JSPS Summer Programme 2018

Jack Flower (Recipient), 17 Apr 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

Research Personnel
Education

Teaching Excellence Award

Ikedinachi Ogamba (Recipient), 11 May 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

MISI Most Innovative Idea Award

Murat AYMELEK (Recipient), 26 Aug 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Electric network analysis
Supply chains
Containers
Coastal zones
Acoustic waves

ETP Annual Conference '18 Competition - First Place

Mitchell Borg (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

energy

Strathclyde Teaching Excellence Award Nomination 2018

Esraa Karam Moharam Abdellatif (Recipient), 11 May 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Engineering Rep of the Year 2016

Stephen Okwudili Ugwuanyi (Recipient), 31 Mar 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

students' representation
electrical engineering
electronics
engineering

Dee-Amy Chinn Prize for Gender & Feminist Studies (Postgraduate) 2017

Rebecca Jones (Recipient), 23 Nov 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

earning a doctorate
weblog
feminism
animal
discourse

Materials Science and Technology Literature Review Prize

William Rae (Recipient), 10 Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Industrial Fellowship

Adam Polak (Recipient), 14 Oct 2015

Prize: Fellowship awarded competitively

Tony Beasley Award - Highly Commended Paper Award at British Academy of Management

Akwal Sunner (Recipient), 2 Sep 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Ecosystems
Industry

Chartered Engineer (CEng), India

Amlan Basu (Recipient), 29 Dec 2016

Prize: Other distinction

File

Certificate of Commendation

Pallavi Mittra (Recipient), 14 Nov 2011

Prize: Other distinction

earning a doctorate
certification
autonomy

EBSD Poster Prize

Elena Pascal (Recipient), 2015

Prize: Other distinction

File

Reid Birrell prize

Georgios Atzampos (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Merit scholarship “Leopoldo Pirelli”

Eleonora Paladino (Recipient), Jun 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Speak Out for Engineering 2019 UK Winner

Callum Wilson (Recipient), 29 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Overall Contribution to the MSc

Christopher McMahon (Recipient), 26 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Bill Aitken Award

Christopher McMahon (Recipient), 27 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

well-being
student

Best Student Paper Award

Kristofer Law (Recipient), Nov 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Students

Best Presentation Award

Ahmed Babaleye (Recipient), 6 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Departmental Prize for Honours Dissertation

Tanvi Milind Panhale (Recipient), Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

earning a doctorate
honor
student
business school
tuition fee
experience

Taiwan International Graduate Program (TIGP) Fellowship

Ravi Pandit (Recipient), 5 May 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

Taiwan
graduate
young academics
university
education

Goodeve Medal

Colin Eden (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

operations research

INFORMS GDN Section Award - Lifetime Achievement

Colin Eden (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellowship of the Institute for Mathematics and its Applications

Nigel Mottram (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

2017 Hilsum Medal

Nigel Mottram (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

liquid crystals

Strathclyde Teaching Excellence Awards 2013

Qing Xiao (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Graduate Aptitude Test in Engineering Fellowship

Ravi Pandit (Recipient), 20 Jul 2009

Prize: Fellowship awarded competitively

aptitude test
graduate
engineering
India
human resources development

President's Award for Best Paper By An Early Career Researcher, ISBE

Jaleesa Renee Wells (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Industry

Marie Curie Early stage reseacher

Ravi Pandit (Recipient), 18 Jan 2016

Prize: Fellowship awarded competitively

File
Wind power
Innovation

Developing methods for analysing and evaluating literary engagement in digital contexts

Anouk Lang (Recipient), 1 Jan 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

Social Media
Methodology
Reader
Cultural Values

Participant in Scottish Crucible 2012

Erik Monsen (Recipient), Apr 2012

Prize: National/international honour

Global Jurist Silver Medal

Hakeem Yusuf (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Who’s Who in Science & Engineering, 25th Anniversary Edition

Amir Siddiq (Recipient), 2007

Prize: To be assigned

Guest Professor, HUST, China

Martin Judd (Recipient), Nov 2012

Prize: Appointment

engineering

Commissioner

Hakeem Yusuf (Recipient), 2011

Prize: Appointment

reconciliation

Volunteer of the year

Nicky Souter (Recipient), 2007

Prize: Other distinction

Fellow

Paul Ferri (Recipient), 2013

Prize: Election to learned society

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

John-Mark Hopkins (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Laser

Scottish Enterprise/Thales Scottish Technology Prize 2008

Walter Lubeigt (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)