Find Prizes

Search in all content

Filters for Prizes

Search concepts
Selected filters

Best paper prize, research methodology division, BAM 'Reflexivity and the researcher'

Paul Hibbert (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Invited Presentation

Gibson, Lorraine (Recipient), 12 Apr 2011

Prize: Other distinction

EurGeol

Torrance, Keith (Recipient), 20 Feb 2015

Prize: Other distinction

Teaching excellence award nomination

Andrew Roscoe (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Fellow of the Royal Geographical Society

Kevin D O'Gorman (Recipient), 2009

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellow of the Society of Antiquaries of Scotland

Kevin D O'Gorman (Recipient), 2011

Prize: Election to learned society

Young Researcher Award

Gokula Vijayumar Annamalai Vasantha (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

The internationalisation of HRM through reverse transfer : two case studies of French multinationals in Scotland

Kathryn Thory (Recipient), Sep 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Certificate of Merits

Gokula Vijayumar Annamalai Vasantha (Recipient), 8 Jan 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

2014 Person of the Year Award for outstanding contribution to the field of Structural Health Monitoring

Daniele Zonta (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Paper Award (SHMII-5)

Daniele Zonta (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Coordinator

Paul Stewart (Recipient), 2012

Prize: Election to learned society

British Elections Studies Fellow (2009-2010).

Christopher Carman (Recipient), 2009

Prize: Fellowship awarded competitively

Marie Sklodowska-Curie Fellowship on "Operational Characterization of Quantum Correlations" (OPERACQC)

Marco Piani (Recipient), 1 May 2015

Prize: Fellowship awarded competitively

RAEng/EPSRC 5 year personal research fellowship

Amanda Wright (Recipient), 2007

Prize: Fellowship awarded competitively

Engage Strathclyde

Gokula Vijayumar Annamalai Vasantha (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Award 2013

Simon Shilton (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Young Researcher Paper Award (SHMII-7)

Daniele Zonta (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

MRC Centenary Early Career Research Awards

Parra Rodriguez, Mario (Recipient), 3 Oct 2012

Prize: Other distinction

RIBA Award and shortlisted for RIBA Stirling Prize

Alan Pert (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

David Burns (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

British Association for Counselling and Psychotherapy (BACP)

Elizabeth Freire (Recipient), 2006

Prize: Election to learned society

Geophysical Fluid Dynamics Fellowship

Corson, Lindsey (Recipient), Jun 2011

Prize: Fellowship awarded competitively

Conference award

Steven Karlsson-Brown (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Full Paper in Strategy-as-Practice track at the British Academy of Management

Smith, Marisa (Recipient), 6 Sep 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Awards 2020 (Most Innovative)

Finnegan, Eimear (Recipient), 2020

Prize: Prize (including medals and awards)

Secretary of the Italian Politics Specialist Group (IPSG) of the Political Studies Association

Laura Polverari (Recipient), 2015

Prize: Election to learned society

Entrepreneurship Theory and Practice "Outstanding Reviewer 2013" Award

Erik Monsen (Recipient), Aug 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Teamwork Prize

Iyke Onyemelukwe (Recipient), 17 May 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Election to Board of Directors of the Gypsy Lore Society.

Colin Clark (Recipient), Feb 2010

Prize: Election to learned society

President of the Conference Group on Italian Politics and Society (CONGRIPS), an APSA Related Group

Laura Polverari (Recipient), 2016

Prize: Election to learned society

Third prize at the 2008 Scottish Enterprise/Thales Laser Competition.

Walter Lubeigt (Recipient), Dec 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

First prize at the 2008 Scottish Enterprise/Thales Laser Competition.

Walter Lubeigt (Recipient), Dec 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Best paper prize BAM 'An exploration of Scenario planning and the heritage of Pierre Wack'

George Burt (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

TSB Academic Achievement award for outstanding excellence in KTP programmes

Umit Bititci (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Bob Service Award 2018

Carmelo Mineo (Recipient), 26 Jan 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

BINDT John Grimwade Medal

Carmelo Mineo (Recipient), 13 Sep 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Presentation in Innovation and Entrepreneurship

Gokula Vijayumar Annamalai Vasantha (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Poster Award @ CMAC Annual Open Day 2018

Zied Hosni (Recipient), Ojo, Ebenezer (Recipient), Iyke I. Onyemelukwe (Recipient), Lennart Ramakers (Recipient), Ian Houson (Recipient) & Florence, Alastair (Recipient), 25 Oct 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Betty Sams Christian Fellow in Business History

Andrew Perchard (Recipient), 2013

Prize: Fellowship awarded competitively