Find Prizes

GlaxoWellcome Prize for Innovative Organic Chemistry

William Kerr (Recipient), 1997

Prize: Prize (including medals and awards)

Organic Chemistry

Sir James Lougheed Award of Distinction

Stephen Mawdsley (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

government program

Sage Best Paper Prize Journal of Risk and Reliability

Lesley Walls (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Fulbright Scholarship Grant

Craig Roberts (Recipient), 1 Jun 1995

Prize: Prize (including medals and awards)

immunity
grant
university

Poster Prize

Gillian Hatcher (Recipient), 30 May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Merkator Guest professor Award

Mikhail Osipov (Recipient), 20 Feb 2008

Prize: Fellowship awarded competitively

university teacher
science

Outstanding Paper Award Winner at the Literati Network Awards for Excellence 2013

Christine Cooper (Recipient), 1 Jan 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Excellence
Accountability
Auditing
Football

Strathclyde Teaching Excellence Award Nominee

Ewelina Lacka (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Finance
Funding
Film Festivals
Screening
Silent Film
Italian Culture

Strathclyde Teaching Excellence Awards 2014

Allan McGroarty (Recipient), 2014

Prize: Other distinction

Teaching
teacher

Nominee for teaching excellence

Juliette Wilson (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Scottish Student Journalism Awards

Petya Eckler (Recipient), 29 May 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

journalism
multimedia
instructor
student
graduate

Winner of Dragons den event at research day 2011 and 2012

Marie Boyd (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

physics
chemistry
event

Imperial College/Rolls-Royce Research Fellowship

Vassili Vorontsov (Recipient), 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

Structural integrity
Superalloys
Turbines
Temperature

Adam Smith Business School Prize for PhD excellence 2017

Hai Zhang (Recipient), 1 Feb 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

File

TMS Student Travel Grant

Vassili Vorontsov (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

stacking
student
metal
mineral
modeling

IEEE Van Duzer Prize

Weijia Yuan (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Superconductivity
Radar
Microwaves
Industry

Accelerated increment pay rise

Marcos Perez (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

FDM Everywoman in Technology Academic Leader Award

Apala Majumdar (Recipient), 6 Mar 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Court Medal for best performing psychology student at UWS - Year 4

Sharon McGregor (Recipient), Jul 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

psychology student

TSB Academic Achievement award for outstanding excellence in KTP programmes

Umit Bititci (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Arthur Maitland Prize

Graham Bruce (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

physics
student

London Mathematical Society Anne Bennett Prize

Apala Majumdar (Recipient), 1 Jul 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

IPSERA Bursary Winner

Natalie Mcdougall (Recipient), 29 Mar 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Awards Best Overall Teacher (shortlisted)

Allan Blake (Recipient), 10 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

architect
commitment
Teaching
teacher
student

Leverhulme International Academic Fellowship

Apala Majumdar (Recipient), 1 Oct 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Luxembourg
physics
university teacher
Group

Best Student Presentation Award

Johnathan Love (Recipient), 15 Apr 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

parasitology
student

Best Student Paper Award

Tong Qiao (Recipient), Jinchang Ren (Recipient) & Stephen Marshall (Recipient), Sep 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

File
student

TWAS/DFG Collaborative Visit Grant

Irma Booyens (Recipient), 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Young researcher excellence award

Irma Booyens (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Pattern-avoiding Permutation
Ascent
Series
Combinatorics
Poset

ESRC 3+ Studentship

Andrea Tonner (Recipient), 2006

Prize: Other distinction

NRF researcher rating

Irma Booyens (Recipient), 2018

Prize: National/international honour

South Africa
Rating

Highly commended paper

Dimitrios Konovessis (Recipient), 2008

Prize: Other distinction

website
marketing
campaign
engineering
evaluation

Finding structure in sets of permutations

Anders Claesson (Recipient), 2014

Prize: To be assigned

Top 50 management articles

Christine Cooper (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Top management
Iraq
Imperialism
Audit
Authority

Prize Paper Award: First Prize

Derrick Holliday (Recipient), Oct 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Power electronics
Industry

Treasurer

Niall MacKenzie (Recipient), 1 Jul 2013

Prize: Election to learned society

First Award of B.Sc. graduates of Department of Mathematics

Mahdi Doostmohammadi (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Best project paper award

Areti Damala (Recipient), 2014

Prize: Other distinction

Cultural Heritage