Find Prizes

Search concepts
Selected filters

Postgraduate Fund Award

Ved Baruah (Recipient), 1 Sep 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Visiting Scholar to Indiana University, Kelly School of Business

Erik Monsen (Recipient), 22 Oct 2012

Prize: Appointment

AXA Postdoctoral Fellowship

Marcin Zielinski (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

American Physiological Society International Early Career Physiologist Travel Award

Calum Wilson (Recipient), 1 Mar 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

The Journal of Physiology Editorial Board Fellowship

Calum Wilson (Recipient), 1 Jun 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

Best overall conference paper

Niall MacKenzie (Recipient), Martin Joseph Gannon (Recipient) & Eleanor Shaw (Recipient), 11 Nov 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of Chartered Management Institute

Francis Quail (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellow of Institution of Engineers and Shipbuilders in Scotland

Francis Quail (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Elected Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Martin Dawson (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

John-Mark Hopkins (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Awarded the Occhialini Medal and Prize 2011

Gian-Luca Oppo (Recipient), 26 Sep 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Scientist in Residence

Peter Cormack (Recipient), 2008

Prize: Appointment

1796 Freeland Chair of Natural Philosophy

Gian-Luca Oppo (Recipient), 1 Jan 2015

Prize: Appointment

Texas Instruments University Program Leadership Award

John Soraghan (Recipient), 11 Sep 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Visiting Professor

Peter Cormack (Recipient), 2015

Prize: Appointment

Nominated as Most Innovative Teacher

Peter Cormack (Recipient), 2013

Prize: Other distinction

Betty Sams Christian Fellow in Business History

Andrew Perchard (Recipient), 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

EEE Researcher Recognised at National Awards

Abdullah Emhemed (Recipient), 18 Jan 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Highly Commended Award Winner

Hakeem Yusuf (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Commissioner

Hakeem Yusuf (Recipient), 2011

Prize: Appointment

Volunteer of the year

Nicky Souter (Recipient), 2007

Prize: Other distinction

John T. Saywell Prize for Canadian Constitutional Legal History for 2015

Hakeem Yusuf (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Member of the RSE Young Academy of Scotland

Eva Hevia (Recipient), 2013

Prize: Election to learned society

RSEQ-Sigma-Aldrich Emerging Investigator Award (2011)

Eva Hevia (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Early Career Researcher International Exchange Award

Narakorn Srinil (Recipient), Jun 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

KTP Academic Ambassador of the year 2013

William Ion (Recipient), Jan 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Fellow of the Royal History Society. Ongoing

John Young (Recipient), Sep 1997

Prize: Election to learned society

AHRC Knowledge Transfer Fellow (Glasgow Museums)

Arthur McIvor (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Thales Scottish technology prize winner 2010

John-Mark Hopkins (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominated as Most Enthusiastic Teacher

Peter Cormack (Recipient), 2013

Prize: Other distinction

Elected member of RSC Dalton Council

Robert Mulvey (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

Silver Medal in 1st International Engineering Design Contest

Juan Chiachio-Ruano (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Doctor Europeaus (with "Summa Cum Laude" in PhD defense)

Juan Chiachio-Ruano (Recipient), 2014

Prize: National/international honour

Teaching Excellence Award Nomination

Alan Wilson (Recipient), 1 May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Fellow, Market Research Society

Alan Wilson (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Sigma-Aldrich Emerging Investigator Award

Eva Hevia (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Marie Curie International Outgoing Fellowship

Marcin Zielinski (Recipient), 11 Jul 2011

Prize: Fellowship awarded competitively

Young Basque Investigator Award

Jose Ignacio Aizpurua Unanue (Recipient), 19 Sep 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Scottish Enterprise/Thales Scottish Technology Prize 2008

Walter Lubeigt (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the IChemE

Carl Schaschke (Recipient), 2005

Prize: Election to learned society

Senior Member of the IEEE

John Soraghan (Recipient), Jan 2008

Prize: Fellowship awarded competitively

Strathclyde Teaching Excellence Awards 2014

Sarah Deans (Recipient), 7 May 2014

Prize: Other distinction

File

2014 Person of the Year Award for outstanding contribution to the field of Structural Health Monitoring

Daniele Zonta (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Young Researcher Paper Award (SHMII-7)

Daniele Zonta (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Paper Award (SHMII-5)

Daniele Zonta (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)