Find Prizes

Doctor Europeaus (with "Summa Cum Laude" in PhD defense)

Juan Chiachio-Ruano (Recipient), 2014

Prize: National/international honour

Doctor of Science

James Fraser (Recipient), 7 Jul 2006

Prize: Honorary degree

Dragons' Den Prize for the best multidisciplinary project

Marcin Zielinski (Recipient), 11 Jun 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

DST ITS

Shuvendu Rana (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Dudley Stamp Memorial Award

Donald John MacAllister (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

groundwater
rural water supply

E.F.A.P.S.

Clive Wilson (Recipient), 15 Aug 2010

Prize: National/international honour

Early Career Researcher International Exchange Award

Narakorn Srinil (Recipient), Jun 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

EBSD Poster Prize

Elena Pascal (Recipient), 2015

Prize: Other distinction

File

Eccles Centre Fellowship, British Library

Faye Hammill (Recipient), 2008

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellowship
British Library

Economic & Social Research Council Post Doctoral Fellowship

Elizabeth Morton (Recipient), 2003

Prize: Fellowship awarded competitively

ECPS 2014 Best Oral Presentation Award

Calum Wilson (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

ECPS 2016 Best Oral Presentation Finalist

Calum Wilson (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Edelman award

Iraklis Lazakis (Recipient), 15 Apr 2012

Prize: National/international honour

Edinburgh Bioquarter Innovation Competition

Damion Corrigan (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Edinburgh Mathematical Society grant of £1000

Sergey Kitaev (Recipient), 2012

Prize: Other distinction

Edinburgh Mathematical Society grant of £1020

Sergey Kitaev (Recipient), 2014

Prize: Other distinction

Edinburgh Mathematical Society grant of £625

Sergey Kitaev (Recipient), 2013

Prize: Other distinction

Editors' Pick Article Collection, Business History Review (ABS4)

Anne Marie Doherty (Recipient), May 2018

Prize: National/international honour

Business history
Business schools
International retailing

Edward and Thomas Lunt Prize

Allan Blake (Recipient), 30 May 2002

Prize: Prize (including medals and awards)

English Studies

EEE M.Sc. Project of the year

Kristofer Law (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Biometrics
Electrocardiography
Authentication
Feature extraction

EEE Researcher Recognised at National Awards

Abdoulha Emhmed (Recipient), 18 Jan 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

student union
award ceremony
student
reputation
minister

EE Zepler Prize

Gary Howorth (Recipient), 1 Jun 1981

Prize: Prize (including medals and awards)

Electronics engineering
segmentation
sea ice
synthetic aperture radar
student
distribution

Elected a Fellow of The Institution of Civil Engineers

Rebecca Lunn (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

Elected a Fellow of the Institution of Engineering and Technology

Xiu Yan (Recipient), 2011

Prize: Election to learned society

Elected a Fellow of The Institution of Mechanical Engineers.

Xiu Yan (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Elected a Fellow of the Optical Society of America in 2009

Steve Barnett (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Elected as an Outstanding Woman of Scotland

Rebecca Lunn (Recipient), 2015

Prize: National/international honour

Elected as Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Rebecca Lunn (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

Elected Fellow, Market Research Society

Alan Wilson (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

market analysis

Elected Fellow Institute of Physics

Brian McNeil (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

physics

elected Fellow of IMA (2010)

Mark Ainsworth (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Elected Fellow of Institute of Physics

Nicholas Lockerbie (Recipient), 2007

Prize: Election to learned society

physics

Elected Fellow of Royal Society of Edinburgh

Gian-Luca Oppo (Recipient), 7 Mar 2012

Prize: Election to learned society

Elected Fellow of the Chartered Institute of Marketing

Alan Wilson (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

marketing

Elected Fellow of the Leadership Trust Foundation

Susan Hart (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Elected Fellow of the Royal History Society. Ongoing

John Young (Recipient), Sep 1997

Prize: Election to learned society

History

Elected Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Martin Dawson (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Royal Society
Edinburgh

Elected Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Zoe Shipton (Recipient), 2016

Prize: Election to learned society

Letters
Fellow of the Royal Society
Edinburgh

Elected Fellow of the Royal Society of Medicine

John Davies (Recipient), Jun 2007

Prize: Election to learned society

Elected Fellow of the UK Safety and Reliability Society

Lesley Walls (Recipient), 2008

Prize: Election to learned society

Society

Elected Fellow Royal Society of Edinburgh

Susan Hart (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Royal Society
Edinburgh

Elected Honorary Member, Eta Kappa Nu

Tariq Durrani (Recipient), Feb 2010

Prize: Election to learned society

president
geography
teacher

Elected Member

Heba Lakany (Recipient), 2005

Prize: Election to learned society

science
medical science

Elected Member of Council, Royal Scottish Geographical Society

Robert Rogerson (Recipient), Aug 2008

Prize: Election to learned society