Find Prizes

Search in all content

Filters for Prizes

Search concepts
Selected filters

Nominated. III National Painting Rural Competition, Seville, Spain.

Sergio Romero Bueno (Recipient), 1998

Prize: Prize (including medals and awards)

Aron Kressel Award (IEEE Photonics Society)

Martin Dawson (Recipient), 4 Oct 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Neil Arnott Prize

Graham Bruce (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of Institution of Mechanical Engineers

Francis Quail (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

MPI-GKIG Fellowship

Amir Siddiq (Recipient), 2003

Prize: Fellowship awarded competitively

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

John-Mark Hopkins (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow, Royal Society of Arts

Rowena Murray (Recipient), Jan 2008

Prize: Election to learned society

MOBILELAND Community Garden

Cristian Suau (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Shortlisted - Best Teacher in Faculty

Michael John Harker (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominated - Teaching Excellence Awards

Michael John Harker (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

MInstP

Ben Hourahine (Recipient), 2007

Prize: Election to learned society

Elected Vice Dean Academic Senate of the Chartered Institute of Marketing

Susan Hart (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Wiley Research in Literacy Education

Susan Ellis (Recipient) & Vivienne Smith (Recipient), Dec 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Global Jurist Silver Medal

Hakeem Yusuf (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Highly Commended Award Winner

Hakeem Yusuf (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Special Service Award

Nicky Souter (Recipient), 2007

Prize: Other distinction

Nomination for Teaching Excellence

Juliette Wilson (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Society Leader Award

Daniel Broby (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Paper Award

Heiner Evanschitzky (Recipient), Katharina Kils (Recipient), Matthew Alexander (Recipient) & Martin Eisend (Recipient), 23 Feb 2018

Prize: Other distinction

Green Gown Awards - Engineering Excellence in Renewable Energy

Damien Frame (Recipient), 16 Jun 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Tom West Analytical Fellowship

Roberto de la Rica (Recipient), 1 Feb 2015

Prize: Fellowship awarded competitively

File

University Prize for Overall Best Graduating Student

Emmanuel Salifu (Recipient), 19 Nov 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Teacher in Business Faculty

Juliette Wilson (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Thieme Award 2018 for the Most Innovative Planta Medica Original Paper

Ruangelie Edrada-Ebel (Recipient), 6 Jul 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Paper Award

Jonathan Corney (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Paper Award

Mahdi Parsa (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Third Poster Award

Mahdi Parsa (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Lindemann Trust Fellowship

Alastair Wark (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominee for teaching excellence

Juliette Wilson (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

The IET Prize

Qiteng Hong (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Digital Heritage 2015, Best Paper Award, Category "Analysis and Interpretation"

Areti Damala (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Awards 2017

Allan McGroarty (Recipient), 2017

Prize: Other distinction

Exhibition and book on contempoary architectural practice

Jonathan Charley (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Scottish Children's Book Award (shortlist)

Beatrice Colin (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Research Project of the Year

Michelle MacLean (Recipient), Scott MacGregor (Recipient), John Anderson (Recipient) & Gerry Woolsey (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Journal of Service Research "Best Article" Finalist 2014

Matthew Alexander (Recipient) & Elina Jaakkola (Recipient), Jun 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Nomination for Teaching Excellence

Juliette Wilson (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)