Find Prizes

BPS/POST award

Nicola Cogan (Recipient), 1 May 2002

Prize: Prize (including medals and awards)

science

Fellow of Higher Education Academy

Rafet Kurt (Recipient), 28 Sep 2018

Prize: Other distinction

academy
education
Teaching
learning

VisNET Collaboration Event Social Dinner

Helen Elizabeth Mulvana (Recipient), Alejandra Aranceta Garza (Recipient), Georgina Zimbitas (Recipient), Federica Fabbri (Recipient), Ciara Keating (Recipient) & Virginia Echavarri Bravo (Recipient), 24 Oct 2019

Prize: Other distinction

event

Secretary for the Controlled Release Society

Yvonne Perrie (Recipient), 2018

Prize: Election to learned society

Engineering Leadership Advanced Award

Ruaridh Clark (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Speaker Prize

Marc Reid (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Organic Chemistry
remote sensing
grass
airborne sensing
road
parking

President

Alex Duffy (Recipient), Aug 2003

Prize: Election to learned society

honor
president
university teacher
management
Society

Institution of Mechanical Engineers: 2015 Ludwig Mond Prize

Xichun Luo (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Process engineering
Mechanical engineering
Sun
Nanostructures
Engineers

Best poster prize at CMAC Summer School on Crystal Nucleation

Monika Warzecha (Recipient), 20 Jun 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Postgraduate Certificate in Advanced Academic Studies (Academic Practice)

Andrew Roscoe (Recipient), 12 Sep 2013

Prize: Other distinction

File
studies (academic)
certification
credit

Travel Grant

Louise Brown (Recipient), 1 Sep 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Paper Award

Xichun Luo (Recipient), 20 Mar 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Institute of Historical Research Bursary

Ved Baruah (Recipient), 1 Oct 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Institute of Historical Research

The Second Place Award

Jetsada ARNIN (Recipient) & Danial Kahani (Recipient), 31 Oct 2017

Prize: National/international honour

data bank
brain

Teaching Excellence Awards - Nominated

Charles Knapp (Recipient), 11 May 2018

Prize: Other distinction

RCUK Fellowship in Information Retrieval

Leif Azzopardi (Recipient), 1 Nov 2006

Prize: Fellowship awarded competitively

Stirling Medical Award

Christopher McCormick (Recipient), Feb 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

Alan Taylor Lecturer (ECMI 2010, Wuppertal)

Sean McKee (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

university teacher

Green Honors Chair in Physics

David Birch (Recipient), 2014

Prize: Appointment

Chair, Academy of Marketing Research Committee

Anne Marie Doherty (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

Academy of Science of South Africa

Robert Mattes (Recipient), 2014

Prize: Election to learned society

search engine
Society

Poster Award Winner

David Campos-Gaona (Recipient), Olimpo Anaya-Lara (Recipient) & William Leithead (Recipient), 20 Jun 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Silver Medal in 1st International Engineering Design Contest

Juan Chiachio-Ruano (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Carbon fibers
Silver
Rivers
Writer
James Clerk Maxwell

Armourers and Brasiers student travel grant

Vassili Vorontsov (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

student
engineering
travel
materials science

Knowledge Exchange Development Fund - awarded £9,876

Matthew Alexander (Recipient), Samantha Murdy (Recipient) & Derek Bryce (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Tourism
Knowledge exchange

Beit Memorial Research Fellowship for Medical Research

Charles Kennedy (Recipient), 1989

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Poster (Application) Award

Chimaeze Onyeiwu (Recipient), Erfu Yang (Recipient), Tony Rodden (Recipient), Xiu Yan (Recipient), Remi Christophe Zante (Recipient) & William Ion (Recipient), 21 Jun 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

industry

JLCR Wiley Young Scientist Award

Marc Reid (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Isotopes
Perovskite
Photonics
Nanowires
Scanning electron microscopy
Dye-sensitized solar cells

Strathclyde Teaching Excellence Award Nomination

Mark Post (Recipient), 17 May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Semi-finalist team in OneStart Competition: GFL mimetics, Helsinki

Vania Moreira (Recipient), Mar 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Sustainable Energy Award

Campbell Booth (Recipient), 1 Dec 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

energy

Fellow of Royal Society of Edinburgh (FRSE)

Deepak Uttamchandani (Recipient), 1 Mar 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Royal Society
Edinburgh

ERASMUS Scholar

Alessandro Rossi (Recipient), 2003

Prize: Appointment

engineering

Invited Presentation

Lorraine Gibson (Recipient), 12 Apr 2011

Prize: Other distinction

HPC Transnational access grant

Miguel Jorge (Recipient), 2012

Prize: Fellowship awarded competitively

Arfvedson Schlenk Award 2013

Robert Mulvey (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Group

Best Reviewer BAM2015 Research Methodology SIG

Viktor Dörfler (Recipient), 8 Sep 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Special interest groups

Fellow of the Governance Institute of Australia

Peter McKiernan (Recipient), 2014

Prize: Fellowship awarded competitively