Find Prizes

Fellow, Royal Historical Society

Andrew Perchard (Recipient), 2011

Prize: Election to learned society

International Scholarship

Erin Jessee (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Betty Sams Christian Fellow in Business History

Andrew Perchard (Recipient), 2013

Prize: Fellowship awarded competitively

Lightning protection
Wind turbines
Turbomachine blades
Aerodynamics

Election to Board of Directors of the Gypsy Lore Society.

Colin Clark (Recipient), Feb 2010

Prize: Election to learned society

governance

Outstanding Reviewer AoM 2013 MOC division

Viktor Dorfler (Recipient), 12 Aug 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

cognition

PROSE Award for Excellence in Economics (2011)

Bernard Harris (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Western world
nutrition
health
economics

CIGRE Technical Committee Award 2014

Wah Hoon Siew (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

The CIGRE Technical Committee Award

Keith Bell (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Betty Sams Christian-Mellon Fellow in Business History

Andrew Perchard (Recipient), 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

Strathclyde Teaching Excellence Award 2014

Viktor Dörfler (Recipient), 7 May 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

File
Teaching
student

Royal Pharmaceutical Society of Great Britain Conference Science Medal

Alastair Florence (Recipient), Sep 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Medal

First prize at the 2008 Scottish Enterprise/Thales Laser Competition.

Walter Lubeigt (Recipient), Dec 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Laser

Awarded OBE for services to mathematics in 2014 Birthday Honours list

Penny Davies (Recipient), Jun 2014

Prize: National/international honour

Fellow of IEEE (FIEEE)

Deepak Uttamchandani (Recipient), 1 Jan 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Elsevier/CILIP Library and Information Research Group Research Award

David McMenemy (Recipient), 30 Jun 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Internet
Group

Emerald Literati Highly Commended Paper Award - New Library World

David McMenemy (Recipient), 31 Jan 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

awarded Honorary Membership to the Faculty of Public Health (HonMFPH) in 2009.

Sharon Hutchinson (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Public Health

Fellow of Chartered Management Institute

Francis Quail (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Visiting Professor

Wah Hoon Siew (Recipient), 1 Jun 2007

Prize: Appointment

Fellow of the Royal Historical Society

Karine Varley (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Approaching Perpetrators: Ethnographic Insights on Ethics, Methods, and Theory

Erin Jessee (Recipient), 1 Nov 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Fulbright Scholarship Grant

Craig Roberts (Recipient), 1 Jun 1995

Prize: Prize (including medals and awards)

immunity
grant
university

Nominated as Most Enthusiastic Teacher

Peter Cormack (Recipient), 2019

Prize: Other distinction

Best Life Environment Project 2010

Richard Lord (Recipient), 25 May 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

File
European Parliament
renewable energy
European Commission

Best Reviewer BAM2017 Research Methodology SIG

Viktor Dörfler (Recipient), 6 Sep 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Special interest groups

2014 Person of the Year Award for outstanding contribution to the field of Structural Health Monitoring

Daniele Zonta (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Structural health monitoring

Best Young Researcher Paper Award (SHMII-7)

Daniele Zonta (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Structural health monitoring

Who is Who at UTSA 2013/14

Bernd Wurth (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Emerald Literati Network Outstanding Paper Award 2008

Sara Carter (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Award 2018

Viktor Dorfler (Recipient), 11 May 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching

HPC Transnational Access Grant

Miguel Jorge (Recipient), 2006

Prize: Fellowship awarded competitively

HPC Transnational access grant

Miguel Jorge (Recipient), 2012

Prize: Fellowship awarded competitively

Outstanding Reviewer AoM 2015 MOC division

Viktor Dörfler (Recipient), 10 Aug 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

cognition

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

David Burns (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Laser

IEC 1906 Award

Lesley Walls (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Visiting Professor

Peter Cormack (Recipient), 2015

Prize: Appointment

Research Excellence Award

Luciana D'Adderio (Recipient), Dec 2015

Prize: Other distinction

ISOPE Scholarships for Outstanding Students

Liang Li (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

student
engineering
Arctic Ocean

Vice President

Alex Duffy (Recipient), Aug 2007

Prize: Election to learned society

president
honor
university teacher
management
Society

ERC Starting Grant (£1.2M)

Rein Ulijn (Recipient), Jan 2008

Prize: Other distinction

Fellow

Elspeth McCartney (Recipient), 2007

Prize: Election to learned society

Recognition Award

Xuerong Mao (Recipient), 1999

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected to Fellowship of the IMA

Stephen Wilson (Recipient), 2008

Prize: Election to learned society

Iceland
grant
recipient

Advanced Institute of Management Fellowship - Making Innovation Dependable

Luciana D'Adderio (Recipient), 2007

Prize: Fellowship awarded competitively

2019 Britta Baumgarten Memorial Prize

Catherine Eschle (Recipient), May 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

social movement
memorial

Fellow of Royal Society of Edinburgh (FRSE)

Deepak Uttamchandani (Recipient), 1 Mar 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Royal Society
Edinburgh