Find Prizes

Search concepts
Selected filters

Fellow of the Higher Education Academy

Maria Karampela (Recipient), 2015

Prize: Fellowship awarded competitively

PhD Room Representative

Maria Karampela (Recipient), Aug 2013

Prize: Election to learned society

Nominated - Most Enthusiastic (2015/16)

Thomas McAlinden (Recipient), 18 May 2016

Prize: Other distinction

Fellow of Higher Education Academy

Branka Dimitrijevic (Recipient), 1 Jul 2001

Prize: Fellowship awarded competitively

File

Fellow of The Royal Society of Edinburgh

Mandy MacLean (Recipient), 2013

Prize: Election to learned society

MBE (Services to Science)

Mandy MacLean (Recipient), 2010

Prize: National/international honour

Chancellor's Fellow

Alessandro Rossi (Recipient), 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

MHRD Scholarship

Shuvendu Rana (Recipient), 2 Jan 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

Faculty award for achievements and contributions to the College

Vassili Vorontsov (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

TMS Student Travel Grant

Vassili Vorontsov (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Entrepreneurial Embedding: case study evidence from the creative industries

Eleanor Shaw (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Coordinator

Paul Stewart (Recipient), 2012

Prize: Election to learned society

Best Poster Award

Marcos Perez (Recipient), 12 Sep 2018

Prize: Other distinction

Who is Who at UTSA 2013/14

Bernd Wurth (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

First Award of B.Sc. graduates of Department of Mathematics

Mahdi Doostmohammadi (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Court medal for best performing psychology student at UWS - Year 3

Sharon McGregor (Recipient), Jul 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Carnegie Vacation Scholarship at UWS

Sharon McGregor (Recipient), Jun 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Prize-winning presenter at Young Statisticians Meeting 2010

Kimberley Kavanagh (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow

Paul Ferri (Recipient), 2013

Prize: Election to learned society

Accelerated increment pay rise

Marcos Perez (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Finalist Max Boisot Annual Award 2019

Anup Nair (Recipient), 4 Jul 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

CGeol

Keith Torrance (Recipient), 4 Apr 2014

Prize: Other distinction

File

EurGeol

Keith Torrance (Recipient), 20 Feb 2015

Prize: Other distinction

PMP

Keith Torrance (Recipient), 1 May 2016

Prize: Other distinction

Sustainable Energy Award

Campbell Booth (Recipient), 1 Dec 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Awarded Best in Faculty - Business (2018/19)

Thomas McAlinden (Recipient), 10 May 2019

Prize: Other distinction

Emerald Literati Network Outstanding Paper Award 2008

Sara Carter (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Certificate of Recognition for Strathclyde Teaching Excellence Award

Alex Duffy (Recipient), 18 May 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Sara Carter (Recipient), 2012

Prize: Election to learned society

Elected Senior Member of IEEE

Xuerong Mao (Recipient), 18 Feb 2012

Prize: Election to learned society

Recognition Award

Xuerong Mao (Recipient), 1999

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching excellence award

Xuerong Mao (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

National High Power Impulse Magnetron Sputtering Technology Centre Award

Paranjayee Mandal (Recipient), 10 Nov 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

IPSERA Bursary Winner

Natalie Mcdougall (Recipient), 29 Mar 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

VisNET Collaboration Event Social Dinner

Helen Elizabeth Mulvana (Recipient), Alejandra Aranceta Garza (Recipient), Georgina Zimbitas (Recipient), Federica Fabbri (Recipient), Ciara Keating (Recipient) & Virginia Echavarri Bravo (Recipient), 24 Oct 2019

Prize: Other distinction

PW Allen Award

Katy Savage (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

National Enterprise Educator Award

Richard Adams (Recipient), 2 Sep 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Paper Award

Abdullah Gok (Recipient), 22 May 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Saltire 2010 Housing Awards for Auchoish Steadings & Wilson/MacDonald House Glasgow

Christopher Platt (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Fellow of the Leadership Trust Foundation

Susan Hart (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Best Readings in Smart Grid Communications

I. Safak Bayram (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)