Find Prizes

Search concepts
Selected filters

Election as Academician - Royal Scottish Academy

Alan Pert (Recipient), 2011

Prize: Election to learned society

RIBA Award for Shingle House, Dungeness

Alan Pert (Recipient), 1 Aug 2011

Prize: National/international honour

Visiting Professor

Peter Cormack (Recipient), 2011

Prize: Appointment

Hooker Distinguished Visiting Research Fellow

Paul Thompson (Recipient), Sep 2014

Prize: National/international honour

McGeorge Fellowship, University of Melbourne

Erica Fudge (Recipient), Jul 2015

Prize: Fellowship awarded competitively

AHRC Leadership Fellowship

Erica Fudge (Recipient), Sep 2016

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellow of The Institute of Materials, Minerals and Mining

Salaheddin Rahimi (Recipient), Sep 2018

Prize: Fellowship awarded competitively

Managing Safety

Salaheddin Rahimi (Recipient), Apr 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Scientist in Residence

Peter Cormack (Recipient), 2008

Prize: Appointment

Nominated as Most Enthusiastic Teacher

Peter Cormack (Recipient), 2013

Prize: Other distinction

Nominated as Most Innovative Teacher

Peter Cormack (Recipient), 2013

Prize: Other distinction

ICSEA 2016 - Best Paper Award

Robert Atkinson (Recipient), Oct 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

North Staffordshire Medical Institute Researcher Award

Clare Hoskins (Recipient), 7 Nov 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Academy of Pharmaceutical Science Emerging Scientist Award

Clare Hoskins (Recipient), 23 Sep 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

EPSRC Doctoral Prize

John Totten (Recipient), Jun 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

American Heart Fellowship, Massachusetts Affiliate

John McCarron (Recipient), 1991

Prize: Fellowship awarded competitively

Shortlisted for a Teaching Excellence Award

Rodolphe Desbordes (Recipient), 2014

Prize: Other distinction

Liphart/Przeworski/Verba Data Set Award

Robert Mattes (Recipient), Michael Bratton (Recipient) & E. Gyimah-Boadi (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Named as one of the Top 10 Spectroscopists by Analytical Scientist

Karen Faulds (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominee for Researcher Development Programme Supervisor of 2017/18 (PGR)

Aylin Ates (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellowship of the Higher Education Academy

Diane Pennington (Recipient), 28 Sep 2016

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellowship of the Royal Society of Arts

Diane Pennington (Recipient), 2017

Prize: Fellowship awarded competitively

ESRC 3+ Studentship

Andrea Tonner (Recipient), 2006

Prize: Other distinction

RSC Harrison Meldola Memorial Medal and Prize

Eva Hevia (Recipient), Jul 2009

Prize: Other distinction

Scottish Enterprise/Thales Scottish Technology Prize 2008

Alan Kemp (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Feature Documentary Category - Channel 4's Dispatches 'The Truth of Christmas Island'

Eamonn O'Neill (Recipient), 1992

Prize: Prize (including medals and awards)

Awarded Fellow of Royal Society of Chemistry (FRSC)

Karen Faulds (Recipient), 2012

Prize: Fellowship awarded competitively

Grindley Grant

Louise Brown (Recipient), 1 Jun 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominee for Teaching Excellence Award

Juliette Wilson (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Overall Teacher

Lizann Bonnar (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominee for Teaching Excellence

Juliette Wilson (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Nexxus Young Life Scientist of the Year

Karen Faulds (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Senior Member of OSA 2010

Alan Kemp (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Fellowship, British Association for Counselling and Psychotherapy

Mick Cooper (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

USA Investigative Reporters & Editors: Special Awards Category: The Tom Renner Award (Shortlisted)

Eamonn O'Neill (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde University Teaching Excellence Award

Eamonn O'Neill (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellowship, British Association for Counselling and Psychotherapy

Mick Cooper (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

A Fellow of the Royal Microscopical Society

Yu Chen (Recipient), 2007

Prize: Election to learned society

Research Leave Fellowship

John McCarron (Recipient), 2006

Prize: Fellowship awarded competitively

Teaching Excellence Award - Most Supportive

Aylin Ates (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Scottish Children's Book Award (shortlist)

Beatrice Colin (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Research Leave Fellowship

John McCarron (Recipient), 2000

Prize: Fellowship awarded competitively

Passion for the Subject

Lizann Bonnar (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominee for Teaching Excellence Award

Juliette Wilson (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Craver Award

Karen Faulds (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Organisation of the Year 2007/08

Euan Ross Coutts (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

2015 Article of the Year, National Association of School Psychologists (US), School Psychology Review

Ian Rivers (Recipient), V Paul Poteat (Recipient) & Olivier Vecho (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)