Find Prizes

Search in all content

Filters for Prizes

Search concepts
Selected filters

Nomination for "Most Enthusiastic" lecturer

Johnathan Love (Recipient), 3 May 2019

Prize: Other distinction

Fellow of Higher Education Academy

Salaheddin Rahimi (Recipient), 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

Charted Engineer (C.Eng)

Salaheddin Rahimi (Recipient), Nov 2016

Prize: National/international honour

Team Leading Award

Salaheddin Rahimi (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Distinguished Professor

Zhiming Yuan (Recipient), Oct 2018

Prize: Appointment

ASME Top10 Hot Article

Amir Siddiq (Recipient), 2009

Prize: National/international honour

Who’s Who in Science & Engineering, 25th Anniversary Edition

Amir Siddiq (Recipient), 2007

Prize: To be assigned

EEE Researcher Recognised at National Awards

Abdullah Emhemed (Recipient), 18 Jan 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

FEUP Scientific incentive prize

Miguel Jorge (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

FEUP Scientific incentive prize

Miguel Jorge (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Scottish Student Journalism Awards

Petya Eckler (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellowship, American Psychological Association

Ian Rivers (Recipient), 2007

Prize: Election to learned society

Scottish Enterprise/Thales Scottish Technology Prize 2008

David Burns (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Thales Scottish technology prize winner 2010

David Burns (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

David Burns (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Deputy Director CREATe

Lilian Edwards (Recipient), 2013

Prize: Appointment

Scottish Student Journalism Awards

Petya Eckler (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Images of Research photo competition

Petya Eckler (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Herald Scotland – best research project – “Nanokicking”

Stuart Reid (Recipient), 1 Jul 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Winner of Best University Technology

Campbell Booth (Recipient), 24 Apr 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Lindemann Trust Fellowship

Alastair Wark (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

Web of Science ‘Highly Cited Paper’ award

Athanasios Rentizelas (Recipient), 2017

Prize: Other distinction

Paper nomination for ‘Voss Prize’

Athanasios Rentizelas (Recipient), 2017

Prize: Other distinction

Teaching Excellence Award

Athanasios Rentizelas (Recipient), 2015

Prize: Other distinction

American Thoracic Society: International Trainee Award

Nina Denver (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Winner Victoria & Albert Museum Furniture Galleries Contract, Aug 2010

Alan Pert (Recipient), Sep 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

RIBA Award and shortlisted for RIBA Stirling Prize

Alan Pert (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

RIBA Award for Shingle House, Dungeness

Alan Pert (Recipient), 1 Aug 2011

Prize: National/international honour

Gruber Cosmology Prize (LIGO Scientific Collaboration prize)

Stuart Reid (Recipient), 1 Jun 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Princess of Asturias Award (LIGO Scientific Collaboration prize)

Stuart Reid (Recipient), 15 Jun 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

awarded Honorary Membership to the Faculty of Public Health (HonMFPH) in 2009.

Sharon Hutchinson (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Outstanding Reviewer Award

Athanasios Rentizelas (Recipient), Jun 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Sustainable Energy Award

Campbell Booth (Recipient), 1 Dec 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Offshore Renewables Innovation at the 2017 UK Energy Innovation Awards.

Campbell Booth (Recipient), 1 Nov 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Best student in course work: Masters in Development Studies

Irma Booyens (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

TWAS/DFG Collaborative Visit Grant

Irma Booyens (Recipient), 2019

Prize: Fellowship awarded competitively

Shortlisted for Best Teacher in Faculty

Juliette Wilson (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Excellence Award

Veselina Stoyanova (Recipient), 2018

Prize: Other distinction

Fellow of the Higher Education Academy

Veselina Stoyanova (Recipient), 2016

Prize: Other distinction

Principal’s Career Development Scholarship

Veselina Stoyanova (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Paper in Track

Elina Jaakkola (Recipient) & Matthew Alexander (Recipient), 3 Dec 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominated. III National Painting Rural Competition, Seville, Spain.

Sergio Romero Bueno (Recipient), 1998

Prize: Prize (including medals and awards)