Find Prizes

2010

Royal Society Wolfson Research Merit Award

Mandy MacLean (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

Saltire 2010 Housing Awards for Auchoish Steadings & Wilson/MacDonald House Glasgow

Christopher Platt (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

housing

Sir James Lougheed Award of Distinction

Stephen Mawdsley (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

government program

SPSA nomination for excellence, innovation and long service awards

Niamh Nic Daeid (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Research collaboration
Innovation
Excellence

Strathclyde Teaching Excellence Award

Peter Argondizza (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Award

Simon Shilton (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde Teaching Excellence Awards 2010

Iain MacLeod (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

Teaching

Strathclyde University Teaching Excellence Award

Eamonn O'Neill (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Strathclyde University Teaching Excellence Award

Eleanor Bell (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Swiss Physical Society General Physics Prize

Konstantinos Lagoudakis (Recipient), May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

File

Teaching Excellence Award, USSA, 2010

Hilary Grierson (Recipient), 17 May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

John-Mark Hopkins (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Laser

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

John-Mark Hopkins (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Laser
Template
Military

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

David Burns (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Laser
Template
Military

Thales / Scottish Enterprise Scottish Technology Prize runner up 2010

David Burns (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Laser

Thales Scottish technology prize winner 2010

David Burns (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Thales Scottish technology prize winner 2010

John-Mark Hopkins (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

The CIGRE Technical Committee Award

Keith Bell (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

The Scottish Green List 2010

Branka Dimitrijevic (Recipient), 24 May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

File
Sustainable development

Third Poster Award

Mahdi Parsa (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Dyes
Federal government
Art
Industry

Tom Colclough Medal and Prize 2010

neville Baker (Recipient), 1 May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Steel
Carbon nitride
Iron and steel industry
Heat affected zone
Zirconium

Top 50 management articles

Christine Cooper (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Top management
Iraq
Imperialism
Audit
Authority

Travel Grant

Louise Brown (Recipient), 1 Feb 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

University of Strathclyde Teaching Awards

Michael Murray (Recipient), 24 Mar 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching

Vanadium Medal 2009

neville Baker (Recipient), 1 May 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Vanadium
Steel
Microstructure
Wind power
Industry

West Riding County Library Annenberg Prize for outstanding performance in the field of public librarianship

Lauren Smith (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Widening participation award holder

Zahra Rattray (Recipient), Oct 2010

Prize: Appointment

participation

Winner Victoria & Albert Museum Furniture Galleries Contract, Aug 2010

Alan Pert (Recipient), Sep 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

museum

Writer's bursary

Raymond Soltysek (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Creative Writing
Writer
Salary

Young researcher excellence award

Irma Booyens (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

environmental technology
science and technology
environmental science
2009
Numerical Analysis

Advisory Board Member

Alex Duffy (Recipient), Aug 2009

Prize: Election to learned society

Pharmaceutical Chemistry

ASME Top10 Hot Article

Amir Siddiq (Recipient), 2009

Prize: National/international honour

Awarded a conference grant of £1,500

Katharine Mitchell (Recipient), 2009

Prize: Other distinction

grant
Italy

Awarded a conference subvention of £300

Katharine Mitchell (Recipient), 2009

Prize: Other distinction

Italy
costs

Awarded a Fellowship of the Royal Scottish Geographical Society

Michael Pacione (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellowship

awarded Honorary Membership to the Faculty of Public Health (HonMFPH) in 2009.

Sharon Hutchinson (Recipient), 2009

Prize: Election to learned society

Public Health

Awarded IoP Printing and Graphics Science Group Prize 2009

Stephen Wilson (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

science
Group
university teacher
instructor

Award of International Travel Grant

Haofeng Chen (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)