Find Prizes

2010

ESR, New Zealand International Research Fellowship

Peter Gill (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

F.C.R.S.

Clive Wilson (Recipient), 3 Jun 2010

Prize: National/international honour

Fellow

David Kirk (Recipient), 1 Jul 2010

Prize: Election to learned society

Fellow of Chartered Management Institute

Francis Quail (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellow of Institution of Engineers and Shipbuilders in Scotland

Francis Quail (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Engineers

Fellow of Institution of Mechanical Engineers

Francis Quail (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Engineers

Fellow of the Royal Historical Society

Karine Varley (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Fellow of the Royal Microscopical Society (FRMS).

James Windmill (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellow of the Royal Society

Fellow of the Royal Society of Arts (FRSA)

Ian Ruthven (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Fellow of the Royal Society of Chemistry

John Parkinson (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Fellow of the Royal Society of Edinburgh

Tim Bedford (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Fellow of the Royal Society
Edinburgh

Fellow of the Society of Antiquaries of Scotland

Andrew Perchard (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Fellowship, British Association for Counselling and Psychotherapy

Mick Cooper (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Psychotherapy
Counseling

Fellowship, British Association for Counselling and Psychotherapy

Mick Cooper (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

Fellowship, British Psychological Society

Ian Rivers (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Fellowship - Canadian Research Council, Canada

Ivan Glesk (Recipient), Sep 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Canada

Fellowship of Institution of Engineernig and Technology (FIET).

Graham Ault (Recipient), Dec 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

FGS

Keith Torrance (Recipient), 1 Oct 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

File

Forensic Science Society Research scholarship award 2010

Niamh Nic Daeid (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

FPU National Research Fellowship

Juan Chiachio-Ruano (Recipient), Nov 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Spain

FQRSC Postdoctoral Fellow

Erin Jessee (Recipient), 1 May 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Galluzzi's award for Physics 2006

Lucia Caspani (Recipient), 31 Oct 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Green Gown Award for Social Responsibility 2010

Graham Ault (Recipient), Jun 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

social responsibility

Green Gown Awards - Engineering Excellence in Renewable Energy

Damien Frame (Recipient), 16 Jun 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Electricity
Lighting
Education
Electrical engineering
Refrigeration
university teacher
Multimedia signal processing

IEEE Power & Energy Society Technical Committee Prize Paper Award.

Stephen McArthur (Recipient), Jul 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Systems analysis
Economics

IEEE Vice President for Educational Activities

Tariq Durrani (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Other distinction

KTP Award with Scottish Water

John Quigley (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

water

KTP Award with Scottish Water and University of Edinburgh

Lesley Walls (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

water

Learning Technologist of the year - 2010

Cristina Costa (Recipient), 2010

Prize: National/international honour

learning

Max Weber Postdoctoral Fellow

Rebecca Zahn (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

MBE (Services to Science)

Mandy MacLean (Recipient), 2010

Prize: National/international honour

Member, Board of Management, Royal Scottish Geographical Society

Robert Rogerson (Recipient), Jun 2010

Prize: Election to learned society

Meritorious Endeavours In Environmental Health Award

Tracy Morse (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Multidisciplinary PhD Studentship

Steven Karlsson-Brown (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

National Design Student Awards

Andrew Agapiou (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Students

National Enterprise Educator Award

Richard Adams (Recipient), 2 Sep 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Entrepreneurs

National Judges Commendation Award for Knowledge Transfer Partnership

Xiu Yan (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominated. XIII National Painting Competition, Antequera, Málaga, Spain.

Sergio Romero Bueno (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Nominated as Outstanding Teacher

Peter Cormack (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

Nominated - Teaching Excellence Awards

Michael John Harker (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Paper Award Winner. Emerald Literati Network Awards for Excellence.

Steven Buchanan (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Reviewer Award AoM 2010 MOC division

Viktor Dorfler (Recipient), 9 Aug 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

cognition