Find Prizes

2011

Strathclyde University Teaching Excellence Award

Eamonn O'Neill (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Teaching Excellence Award 2012

Dominic Chalmers (Recipient), 2011

Prize: Other distinction

university teacher
Teaching

The IET Prize

Qiteng Hong (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

graduate
performance
grant
travel

Very High Energy Electron therapy for cancer treatment driven by a Laser-plasma accelerator

Silvia Cipiccia (Recipient), Jun 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

plasma accelerators
laser plasmas
budgets
high energy electrons
therapy

Visiting Professor

Peter Cormack (Recipient), 2011

Prize: Appointment

Industrial relations

Winner of Dragons den event at research day 2011 and 2012

Marie Boyd (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

physics
chemistry
event

Young Researcher Prize (Prix du Jeune Chercheur)

John Douglas (Recipient), Sep 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

2010

1st Prize. IV Open Air Painting Competition, La Concepción Botanic Gardens, Málaga, Spain.

Sergio Romero Bueno (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

2010 Outstanding Graduate Student in Aerospace Engineering

Erkan Oterkus (Recipient), 1 Dec 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Abel Extraordinary Chair

Sergey Kitaev (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

AHRC Knowledge Transfer Fellow (Glasgow Museums)

Arthur McIvor (Recipient), Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Knowledge transfer

Alan Taylor Lecturer (ECMI 2010, Wuppertal)

Sean McKee (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

university teacher

ANZMAC Award for Best Paper with an International Focus

Catherine Demangeot (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Associate Dean

Kevin D O'Gorman (Recipient), 2010

Prize: Appointment

responsibility
Pharmaceutical Economics
Viperidae
Outcome Assessment (Health Care)
Health

AWARD of MINISTER of LAND, INFRASTRUCTURE and TRANSPORT

Noriyuki Sasaki (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

AXA Postdoctoral Fellowship

Marcin Zielinski (Recipient), 1 Jan 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Interdisciplinary Paper Award - Six Sigma Readiness Index: A tool to SMES preparedness for Six Sigma

Jiju Antony (Recipient), Nov 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Institutional shareholders
International business research
Investor protection
Shareholder activism

Brick Awards for Olympic games Electricity Substation

Alan Pert (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Brick
Electricity

Care of Veterans Award: State of the Art Prosthetics

Kevin Murray (Recipient), 25 Nov 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Veterans
university research
sustainability
present

CIGRE Technical Committee Award

Keith Bell (Recipient), Dec 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Conference grant awarded

Katharine Mitchell (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

grant
foreignness
Italy
language

Convenor, RSGS Research and Scientific Advisory Committee

Robert Rogerson (Recipient), May 2010

Prize: Election to learned society

Corday Morgan Prize of the Royal Society of Chemistry

Duncan Graham (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

Distinction (MSc in International Marketing)

Maria Karampela (Recipient), 2010

Prize: Other distinction

marketing

Dragons' Den Prize for the best multidisciplinary project

Marcin Zielinski (Recipient), 11 Jun 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

E.F.A.P.S.

Clive Wilson (Recipient), 15 Aug 2010

Prize: National/international honour

EEE Researcher Recognised at National Awards

Abdullah Emhemed (Recipient), 18 Jan 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

student union
award ceremony
student
reputation
minister

Elected Fellow Institute of Physics

Brian McNeil (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

physics

elected Fellow of IMA (2010)

Mark Ainsworth (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Elected Honorary Member, Eta Kappa Nu

Tariq Durrani (Recipient), Feb 2010

Prize: Election to learned society

science
medical science
Preventive Medicine
Veterinary Medicine
Epidemiology

Elected Senior Member of OSA 2010

Alan Kemp (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

Elected Vice Dean Academic Senate of the Chartered Institute of Marketing

Susan Hart (Recipient), 2010

Prize: Election to learned society

senate
marketing

Election to Board of Directors of the Gypsy Lore Society.

Colin Clark (Recipient), Feb 2010

Prize: Election to learned society

governance
Excellence
Citations